Modifică
Oferte afișate pentru

Ultimul magazin selectat

Germania

Germania este campioana mondială en titre, actualul loc I în topul mondial FIFA și câștigătoarea Cupei Confederațiilor de anul trecut. Totuși, șansele la apărarea titlului mondial nu arată prea bine din punct de vedere statistic pentru că doar de două ori a reușit o campioană mondială să își apere titlul  – și aceasta se întâmpla cu mult timp în urmă (Italia 1934/38), Brazilia (1958/62). În plus, câștigătoarea Cupei Confederației nu a reușit niciodată să ajungă campioană mondială.

• Germania a ajuns din 1954 încoace întotdeauna în ultimele opt.
  • Germania este prima echipă care a ajuns de trei ori la rând în finală: 1982–1990.
  • Germania este singura echipă care a ajuns de patru ori la rând în semifinală: 2002–2014.
  • Este unica echipă care a ajuns întotdeauna în sferturi de la reintroducerea acestora în 1986: de opt ori la rând (1986–2014).
  • Golgheterul recordman al tuturor Campionatelor Mondiale: Miroslav Klose, cu 16 goluri la patru turnee finale (2002-2014). El este și jucătorul cu cele mai multe goluri marcate cu capul (5) la un turneu (2002).
  • Germania a înscris și cele mai multe goluri în cel mai scurt timp: 4 goluri în 6 minute (semifinala din 2014).
  • La ultimele trei turnee finale, Germania a fost țara cu cele mai multe goluri marcate (14 în 2006, 16 în 2010, 18 în 2014 – de fiecare dată în șapte meciuri).
  • Nicio țară nu a înscris mai multe goluri la Campionatele Mondiale decât Germania: 224.
  • Nicio țară nu a primit mai multe goluri la Campionatele Mondiale decât Germania: 121.
  • Cele mai multe cartonașe galbene la un Campionat Mondial s-au acordat în meciul Germania-Camerun, din 2002. Din fiecare echipă au primit cartonașe câte 7 jucători. La aceasta s-a adăugat pentru fiecare echipă câte un cartonaș roșu.
  • Cea mai rapidă lovitură de la 11 metri la un meci de Campionat Mondial s-a acordat în 1974. În finala Germania–Olanda, arbitrul a arătat punctul cu var încă din minutul 1.
  • Cele mai multe meciuri ca antrenor la Campionatul Mondial: Helmut Schön (25 – din 1966–1978).
  • Cel mai bătrân antrenor al unui Campionat Mondial a fost, de asemenea, un neamț: Otto Rehhagel. La Campionatul Mondial din 2010 a fost antrenorul echipei naționale a Greciei și avea 71 de ani.

Curiozități despre bucătăria germană

• Nemții sunt pe locul I în Europa la consumul de banane.
  • În Germania există peste 300 de soiuri de pâine, dar nu există niciun cuvânt unic în Germania pentru capetele unei pâini.
  • În Germania există aproximativ 5.000 de soiuri diferite de bere, produse în peste 1.300 de fabrici.
  • Nu există o specialitate germană, însă în schimb există nenumărate specialități regionale din Germania, cum ar fi Pharisäer, Bremer Knipp, Himmel un Ääd, Handkäs mit Musik, Weißwurst.
  • În Germania există peste 1.000 de soiuri de cârnați, inclusiv cu carne de cal.
  • Anual se consumă în Germania peste 800 de milioane de bucăți de currywurst.
  • Currywurst-ul a fost inventat în Germania – mai exact în Berlin, de Herta Heuwer.
  • Pasta de dinți este o invenție germană – a lui Ottomar Heinsius von Mayenburg.
  • Ursuleții din jeleu au fost inventați de Hans Riegler.

Aleg să fiu responsabil

Sustenabilitatea face parte din activitatea noastră. Părerea ta este importantă pentru noi, de aceea te invităm să răspunzi la câteva întrebări. Pentru a răspunde la chestionar, ai nevoie de 5-10 minute. Toate răspunsurile sunt anonime și confidențiale. Îți mulțumim!